Erasmus+
Projekt Moderní učitel v 21. století
Naše škola se v roku 2023 zapojila do programu Erasmus+ a získala grant, který umožnil pedagogům a asistentům pedagoga zúčastnit se na vzdělávacích kurzech a návštěvách partnerských škol v zahraničí. Cílovými destinacemi pro tyto aktivity byy Irsko, Island, Slovensko a také partnerské školy na Slovensku a ve Španělsku.
První zahraniční návštěva
V polovině října 2023 jsme přivítali první zahraniční návštěvu, a to žákyně slovenské ZŠ Haniska. Sedm děvčat a dvě paní učitelky se během týdne aktivně zapojily do chodu naší školy. První dva dny se učily společně s žáky 7. tříd, od středy do pátku byl pro ně a žáky kroužku Světový klub připraven zajímavý výukový program. Ve středu se v mrazivém počasí navzájem seznámili a vyzkoušeli si výuku v přírodě v areálu naučné stezky Světluška. Poté se pustili do práce na společném projektu (téma Fairtrade) a v současné době usilují o získaní titulu Fairtradová škola.
Fotogalerie je dostupná zde.
Návštěva ve Španělsku - jobshadowing
O měsíc později (12.–18. 11. 2023) vycestovali tři učitelé do španělské Navacerrady, menší obce nedaleko Madridu. Se školou v Navacerradě jsme navázali spolupráci již v minulém školním roce v rámci žákovského projektu. Mimochodem, ten byl velice úspěšný a získal ocenění eTwinning Quality Label. Během svého pobytu se kolegové seznámili se španělským vzdělávacím systémem a konceptem tzv. „třídy budoucnosti“ a načerpali inspiraci do svých předmětů (např. výuka angličtiny, využití nových technologií) a pro práci se žáky se speciálně vzdělávacími potřebami. Všechny získané poznatky pak po návratu představili celému pedagogickému sboru formou interaktivní prezentace (viz přílohy ke stažení a fotogalerie).
Návštěva v Hanisce - jobshadowing
V čase jarních prázdnin 2024 vycestovala do zahraničí na tzv. job-shadowing (stínování) další skupina pedagogů. V rámci svého pobytu se zaměřili především na proces inkluze ve slovenském prostředí. Sledovali principy inkluzivního vzdělávání, spolupráci učitelů a asistentů pedagoga a zaměřili se také na práci se žáky s odlišným mateřským jazykem. Kromě toho sdíleli i své zkušenosti s novými digitálními nástroji, které využívají ve výuce. Všechny tyto znalosti a postřehy byly opět představeny kolegům formou prezentace (viz přílohy ke stažení a fotogalerie) a některé z nich již byly zapracovány do výukového procesu.
Kurzy na Slovensku a v Irsku a výsledky projektu
Během léta se kolegyně zúčastnily třech výukových kurzů, a to v Irsku, na Islandu a na Slovensku. V říjnu 2024 jsme získané zkušenosti a dovednosti v oblasti jazykového vzdělávání (metoda CLIL) rozvíjeli během ErasmusDays, do kterých jsme se zapojili poprvé. Šesťáci zpívali v hudební výchově, čtvrťáci tvořili v informatice a procvičovali pohyb v tělocviku. Osmáci z 8.B prozkoumávali svět v zeměpise pomocí aplikací Padlet a GeoGuessr. Třeťáci si vyzkoušeli angličtinu v rámci venkovních her a prvňáci počítali v matematice. Fotogalerii z akce naleznete zde.
Projekt Moderní učitel v 21. století tak naplnil svůj cíl, kterým bylo inovovat výukový proces a celkového vzdělávacího prostředí naší školy prostřednictvím mezinárodní spolupráce a sdílení zkušeností.
Jakub Ambros, koordinátor projektu Erasmus+
Galerie





